Setkání s legendou českého filmu – režisérem Jiřím Svobodou

jan husSTART FILM je místem setkávání nejmladších filmových autorů s ostřílenými profesionály nebo dokonce s osobnostmi, které se dají označit rovnou za legendy. Mezi ty, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin naší kinematografie, patří i režisér Jiří Svoboda. V Bystřici uvede jeden ze svých nejlepších filmů a nejen to…

Do českého filmu vstoupil počátkem 70. let jako mladý absolvent FAMU, kam se později s úspěchem vrátil coby pedagog. Prozatím natočil 14 celovečerních hraných filmů a kolem třiceti filmů televizních. Vždy si dával záležet na propracované psychologii postav, které ztvárňovaly ty největší hvězdy jako Jana Brejchová, Radoslav Brzobohatý, Jiří Bartoška nebo Dana Medřická. Festivaly a televize stále uvádějí jeho snímky Dívka s mušlí, Schůzka se stíny, Skalpel, prosím nebo Sametoví vrazi. Z jeho nejnovější tvorby vzbudila nedávno velkou pozornost například výpravná historická televizní série Jan Hus.

berhofJedním z nejuznávanějších děl Jiřího Svobody zůstává skvostné drama Zánik samoty Berhof, odehrávající se v divoké pohraničí zóně v těsně poválečné době. Právě tento snímek – bez nadsázky jeden z největších klenotů české kinematografie 80. let – představí Jiří Svoboda osobně festivalovým divákům. To ale není zdaleka všechno. Povede totiž i druhý z workshopů zaměřených na hranou tvorbu. S jeho účastníky se podělí o spoustu zajímavých zážitků a zkušeností, které během své dlouhé kariéry nasbíral.

Ocitnout se na pár dnů v blízkosti takové osobnosti a ke všemu točit film pod jejím vedením, to je skutečná výzva, která se jen tak nenaskytne. Troufnete si předvést své schopnosti tváří v tvář legendě? Zkusit se má všechno!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *