Odhalujeme oficiální výběr soutěžních filmů! Nejvíc letos táhnou dokumenty

tvor 2Do druhého ročníku soutěže studentských filmů nám přišlo celkem 105 přihlášek, což je o téměř 40 víc než v loňském roce. A bylo se na co dívat!

Umělecká rada festivalu po několika dlouhých bezesných nocích vybrala celkem 43 soutěžních titulů a rozhodla se otevřít čtyři kategorie – animovaný, dokumentární a hraný středoškolský film a hraný vysokoškolský film. Především z důvodu nižšího počtu přihlášených snímků letos v soutěžním výběru chybí animovaný a dokumentární film ve vysokoškolských kategoriích. Ačkoli i v těchto se objevily některé mimořádně zdařilé počiny, výběr by s ohledem na nízké soutěžní zastoupení nebyl dostatečně reprezentativní.

10 kafiLetos se nám sešly vynikající dokumentární filmy z různých středních škol napříč republikou. Jejich autoři a autorky se věnují velmi závažným tématům jako fenomén youtuberů, hledání smyslu svobody, demokracie, prostituce či velice intimní sondy do životů zdánlivě obyčejných lidí a míst. Je až obdivuhodné, jak dokázali do tématu proniknout a zároveň se vůbec nebáli jít s vlastní kůží na trh. Smekám klobouk i před všemi pedagogy, kteří se na nejen těchto filmech podíleli. Byla radost je sledovat,“ popisuje své čerstvé dojmy z finálního soutěžního výběru vedoucí programu Jitka Lanšperková.

starostaDalší soutěžní kategorie středoškolských a vysokoškolských hraných filmů nabídne žánrově pestrou přehlídku – od lehčích komedií, přes svěží skeče a kriminálky až po psychologická dramata či historické filmy. Celkem se jedná o 18 hraných snímků ve dvou „věkových“ kategoriích. Podobně rozmanitá je i kolekce (často rozverných) snímků animovaných vytvořených na českých i slovenských školách. V mezinárodním výběru se představí 14 středoškolských snímků různých stopáží a rozličných forem animace – od klasické ruční, přes ploškovou a loutkovou animaci až po digitální techniky.

Souhrnně se v letošním výběru setkalo celkem 14 českých a 5 slovenských škol. Jednotlivé snímky odpromítáme před večerními festivalovými projekcemi a také v rámci samostatných pásem uváděných od neděle do středy vždy od 20.00 ve velkém sále Kulturního domu. Vyhlášení vítězů, které vyberou lektoři workshopů START FILMu, se uskuteční 10. srpna ve 20.00 v Kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem.

Pro podrobné informace sledujte náš web, kde brzy zveřejníme podrobný program.

Web

ŠKOLY ZASTOUPENÉ V SOUTĚŽNÍM VÝBĚRU 2017

Filmová akademie Miroslava Ondříčka Písek
Michael – Střední škola a Vyšší odborná škola reklamní a umělecké tvorby Praha
Soukromá vyšší odborná škola filmová Písek
SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové
Stredná odborná škola Dubnica nad Váhom
Stredná umelecká škola Trenčín
Střední odborná škola Poděbrady
Střední odborná škola umělecká a gymnázium Ostrava
Střední průmyslová škola sdělovací techniky Praha
Střední škola fotografická, filmová a televizní Skalsko
Střední škola umělckomanažerská Brno
Střední umělecká škola grafická Jihlava
Střední umělecká škola v Ostravě
Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště
Střední uměleckoprůmyslová škola Zámeček
Súkromná stredná umelecká škola Filmová v Košiciach
Súkromná stredná umelecká škola vo Zvolene
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Univerzita Tomáše Bati Zlín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *