I na našem festivalu „přicházejí příležitosti nečekaně“ – je potřeba je chytit za pačesy

12V pondělí se festivaloví návštěvníci probudili s úsměvem na tváři díky sluníčku, které po chladnější neděli prohřálo jejich pokoje. Po příjemném ránu se potom opět vydali na svoje workshopy.

Martin Bezouška vymýšlel se svými svěřenci reklamní slogan pro Bystřici nad Pernštejnem. Objevilo se několik skvělých návrhů inspirovaných zajímavým okolím města. Cílovou skupinou se díky širokým možnostem pro výlety staly rodiny s dětmi. Studenti byli také seznámeni s myšlenkou, že reklama by neměla lhát, protože jak tvrdí (nejen) Martin Bezouška: ,,Lež má krátké nohy a vždycky vás dožene.“ Tvůrci reklam by tedy měli vycházet z faktu, že zklamání v reklamě si nemůžou dovolit.

Svůj workshop o filmových tricích zahájil Boris Masník. Navázal na úspěšně završený workshop storyboardingu Kurta van der Basche, který probíhal v předešlých dnech. Masník účastníkům přiblížil tři základní přípravy trikového filmu, a to textovou, grafickou a animační. S pomocí ukázek jim vysvětlil několik základních principů tvorby efektů a mnohým odpověděl na tradiční otázku ,,Jak to udělali?“ Někteří se tudíž prvně dozvěděli, že třeba mořská panna si při natáčení jen tak polehávala za obrovským akváriem.

Pokračoval také workshop hrané tvorby Jiřího Svobody. Hlavně v odpoledních hodinách se jeho účastníci věnovali přípravám technického scénáře. Zároveň se s panem Svobodou radili i o lokalitách a snažili se udržet výtvarnou hodnotu záběru. V plánu mají natočit psychologické drama s vraždou, což zní velmi poutavě. Na celém workshopu panuje příjemná, velmi přátelská atmosféra. Všichni už mají rozdělené jednotlivé role při vzniku svého snímku, jenž bude k vidění ve čtvrtek dopoledne na prezentaci všech prací vytvořených na STARTu.

4Při obhlídkách workshopů nás Andy Fehu nalákal přímo na natáčecí plac jednoho ze dvou připravovaných hororových snímků. Když nás obeznámil s naší rolí v komparzu, prohlásil větu, kterou bychom si všichni měli dobře pamatovat: „Příležitosti přicházejí nečekaně.“ Také na tomto workshopu panovala přátelská atmosféra – Andy měl hlas jako každý jiný člen štábu, a tak se i o jeho postřezích vášnivě diskutovalo.

Dokumentaristky z workshopu Zdeňka Chaloupky a Jaroslava Kratochvíla během dopoledne natáčely přímo v terénu. Odpoledne pak společně stříhaly pořízený materiál. Jaroslav i Zdeněk přitom kladli mladým filmařkám záludné otázky – měly se například rozhodnout, co je a co není podstatné ve výpovědích aktérek jejich filmu. Bylo vidět, že je společná práce baví.

27Večer se stejně jako každodenně konalo několik festivalových projekcí. V Kulturním domě zhlédli diváci film Exkurze aneb Historie současnosti od jednoho z našich významných hostů – dramaturga, scenáristy a režiséra Jana Gogoly mladšího. Ten si svůj film uvedl a v následné diskuzi se stal se jakýmsi „průvodcem“ celého snímku a procesu jeho vzniku. Bylo vidět, že většina diváků usilovně přemýšlela nad bohatými významy filmu a nad jeho souvislostmi s historií. Na Masarykově náměstí se promítal film Assassin’s Creed. Jako storyboardista se na něm podílel Kurt van der Basch, který přítomné publikum pozdravil alespoň z videozáznamu.

Adéla Šperková, Nikola Tauvinklová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *