Sláva vítězům! Výsledky druhého ročníku soutěže studentské tvorby

DSC_0446Ve čtvrtek večer se v bystřickém Kulturním domě vyhlašovaly výsledky letošní soutěže START FILMu o nejlepší studentské filmy. Na úvod jen malé shrnutí – obdrželi jsme celkem 105 přihlášek, přičemž do všech kategorií oficiálního soutěžního výběru se dostalo 43 filmů, které pocházely z celkem 19 středních a vysokých škol z Česka a Slovenska. Především z důvodu nižšího počtu přihlášených snímků letos v soutěžním výběru chyběl animovaný a dokumentární film ve vysokoškolských kategoriích.

Vítěze vybrala porota složená z lektorů festivalových workshopů START FILMu, jež tentokrát fungovala ve složení Martin BezouškaAndy FehuJan Gogola mladší a Jiří Svoboda. Porotci se ve všech kategoriích rozhodli udělit hlavní ceny a také čestná uznání. Novinkou letošní soutěže je Zvláštní cena poroty, o které se rozhoduje napříč všemi soutěžními kategoriemi. Její vítěz získává zájezd pro dvě osoby do města, které je s filmem nerozlučně spojené – do Paříže.

Speciální cenu letos udělila také Česká televize, a to konkrétně v kategorii středoškolský dokumentární film. Porota se skládala z členů tvůrčí skupiny Dušana Mulíčka brněnského studia České televize. Druhou speciální cenu vyhlásil Kinematograf bratří Čadíků v zastoupení Josefa Čadíka – ředitele této společnosti a také pořadatele START FILMu. Vítězný snímek bude promítán po celém Česku coby předfilm v průběhu příští sezóny Filmového léta 2018.

Kategorie středoškolská ANIMACE

 • proc nam piji krevHLAVNÍ CENU získal Petr Mischinger za film Proč nám pijí krev. Autor s překvapivou profesionalitou autorsky zvládl pointovaný pohádkový příběh. Stejně výrazná, originální a kompatibilní s poetikou příběhu je i výtvarná stránka filmu a namluvený komentář. Zdá se, jako by dílko vytvořil zkušený autor.
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získala Natálie Štěpáníková za film Bialka. Autorka velice zručně a přitom mile a poeticky pracuje s jednoduchou anekdotou – jakousi ilustrací lidové pranostiky. Filmeček má v sobě kouzlo upřímné a zdařilé studentské práce.

Kategorie středoškolský DOKUMENT

 • polyporusHLAVNÍ CENU získala Anna Petruželová za film Polyporus. Člověk jako houba, zevloun jako myslitel, igelitové tašky nacpané imaginací, ulice jako jeviště performance, portrét jako esej, film jako metamorfóza neboli jako možnost vnímat svět jinak: zakousnout se pohledem.
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získaly Klára Nováková a Kateřina Hroníková za film Deset kafí, to už je moc. Úvaha o samotě jako kinetická grafika myšlení. Vidíme nejen hlavy aktérů, ale i dovnitř jejich hlav díky tomu, že film se stává mapou viditelného i mentálního. Chvění filmu jako jedna vibrující synapse a obrazy výpovědí jako důkaz, že když vnímáme, tak už nejsme sami, protože se k něčemu vztahujeme.

Kategorie středoškolský HRANÝ FILM

 • bublinaHLAVNÍ CENU získal Maxmilián Nový za film Bublina. Hezky nastíněné prostředí. Polarita názorů, kdy ani jedna strana není protěžována. Současné téma očima mladých, které je hezky prezentováno skrze hlavní protagonisty.
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získal Vojtěch Mrkus za film Stín šelmy. Za herecké výkony především dvou hlavních mužských protagonistů a také za dobrý námět.
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získal David Pirochta za film Mezi barvou a plátnem. Za odvahu zhostit se komplikované předlohy. Film má mnoho silných okamžiků a dobrou dramaturgii, která drží příběh pohromadě.

Kategorie vysokoškolský HRANÝ FILM

 • do hrobuHLAVNÍ CENU získal David Bumbálek za film Do hrobu. Za výtečnou obrazovou stylizaci, přesné vyprávění v rámci daného žánru a skvělou hudbu. Film zaujme od začátku do konce.
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získal Ivan Rokošný za film Zvuk náš každodenný. Originální nápad, výborně realizovaný s přesnými střihovými vazbami. Režisér ze stylu ani jednou nevybočí a pointa s portrétem muže, jehož život film shrnuje, je poutavá.
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získala Amálie Kovářová za film Nosorožci. Profesionálně natočený film s dobrými hereckými výkony (zejména hlavní hrdinky).

Speciální ceny

 • dopis tobe a mneCENU ČESKÉ TELEVIZE získala Martina Pavlíková za film Dopis tobě a mně. Japonská doku-selfie momentka má energii, vtip a formu blízkou internetovému videu. Autorka otevřeně portrétuje sama sebe při bizarním japonském flirt tahu, a odkrývá tak situace, které víc než o Japonsku vypovídají o ní a o její generaci.
 • CENU KINEMATOGRAFU BRATŘÍ ČADÍKŮ získal Petr Mischinger za film Proč nám pijí krev. Za povedenou a vtipnou animaci, která zaujme a pobaví diváky napříč generacemi.

Ohledně způsobu předání cen budeme všechny vítěze brzy kontaktovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *