Už teď se blýská na třetí ročník START FILMu

DSC07207Poslední festivalový den byl už spíše odpočinkový, i když ne tak úplně – festivalové návštěvníky i diváky čekalo ještě několik mimořádných akcí. Účastníci workshopů a jejich lektoři měli všechno hotovo, a tak se v dopoledních hodinách pochlubili hned několika povedenými snímky, které odprezentovali před publikem v Kulturním domě.

Na workshopu Andyho Fehu vznikly dva krátké hororové filmy Come With Me a Muka. Ani jeden z nich nepostrádal děsivé záběry s umělou krví, které naháněly divákům husí kůži, ale i vtipné momenty, jež pobavily celý sál. Andy byl s prací svých studentů velmi spokojen a samotné filmy prozrazovaly, že i všichni studenti si vzájemnou spolupráci užili. Svěřenci režiséra Jiřího Svobody natočili dramatický a vizuálně působivý snímek Jediná, jehož příběhovou kostrou byl milostný trojúhelník. Vlivem četnosti večerních scén pracoval štáb především v nočních hodinách. Jeho úsilí se však evidentně vyplatilo.

DSC07215Účastnice workshopu dokumentární tvorby pod vedením Jaroslava Kratochvíla a Zdeňka Chaloupky promítly vynikající dokument Já a krása o dvou bystřických ženách, které jsou sice navenek odlišné, ale v hloubi duše více než podobné. V dokumentu nechyběly vtipné okamžiky i repliky, a tak bylo při projekci v publiku veselo. Veškeré snímky realizované v průběhu festivalu budou postupně zveřejňovány na youtubovém kanálu START FILMu.

V rámci dopolední prezentace se však představily i další workshopy. Všichni ti, kteří několik dnů pracovali s Martinem Bezouškou, předvedli návrh reklamní kampaně pro Bystřici nad Pernštejnem, jež by se měla v budoucnu dočkat i své praktické realizace. Velkým překvapením se stalo vystoupení účastníků workshopu tvůrčího psaní Jana Gogoly mladšího. Studenti přednesli kratší, zato však velmi propracované a působivé literární útvary, v nichž se vyrovnávali s často velmi osobními tématy.

DSC_0311V odpoledních hodinách se pak v Kulturním domě konala debata se studenty a absolventy českých vysokých filmových škol. Mezi pozvanými hosty byli Jiří Mynařík ze zlínské Univerzity Tomáše Bati, Matěj Balcar z písecké FAMO, Pavla Klimešová a Jan Syruček z pražské FAMU a také Barbora Černá coby zástupkyně brněnské „filmové vědy“. Po skončení komorně pojaté diskuze snad měli přítomní náctiletí filmaři jasněji v tom, na jakou vysokou školu se brzy přihlásí a co je tam čeká. Nebo jim v hlavách utkvěla alespoň jedna pravdivá věta, která by mohla být i mottem našeho festivalu: „Chcete-li se věnovat filmu, musí vás jeho tvorba bavit a naplňovat.“

Všichni vysokoškolští hosté se později účastnili i slavnostního zakončení druhého ročníku START FILMu, na kterém spolu s organizátory festivalu vyhlásili výroční ceny soutěže o nejlepší studentské filmy. Potěšitelné bylo, že mnozí z vítězů si pro svá ocenění osobně přijeli, případně vyslali své kolegy nebo poděkovali z videozáznamu. Největší radost měl zřejmě režisér David Bumbálek, který se svým snímkem Do hrobu zvítězil v kategorii vysokoškolských hraných filmů a získal také Zvláštní cenu poroty a spolu s ní i zájezd do Paříže. Kompletní výsledky letošní soutěže najdete zde.

DSC_0443Poté následovalo již jen neformální rozloučení letošních návštěvníků festivalu u společného ohně na Psím kruháči. Veselení celkem brzy přerušila silná bouře. Že by se už teď blýskalo na další ročník bystřického festivalu? Asi to tak bude – v hlavách organizátorů se už jasně začínají utvářet obrysy v pořadí třetího START FILMu. Tak zase za rok!

Adéla Šperková, Nikola Tauvinklová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *