Dramaturgie je když… Workshop Jaroslava Kravky

Dobrý den, jmenuji se Jaroslav Kravka a přiznám se bez mučení, že jsem si název pro mnou vedený workshop – jeden z mnohých, které budou součástí letošního ročníku velmi příjemného festivalu studentské audiovizuální tvorby START FILM FEST – vypůjčil od jednoho z legendárních českých filmařů, pana Elmara Klose. Ano, od toho pána, který byl třeba gagmanem pracujícím pro pana Vlastu Buriana a především pak spolurežisérem filmu Obchod na korze, který jako první z českých získal Oscara… Vypůjčil jsem si ten název bez páně Klosova vědomí a doufám, že za to nebudu ukřižován.

O co půjde? Půjde o to hlouběji proniknout do teorie i praxe jedné z nenápadných, ale velmi důležitých filmových profesí. Půjde o to blíže se seznámit s tím, co vlastně dělá (či by měl dělat) člověk, kterému se v našich zeměpisných šířkách a délkách říká dramaturg. Seznámíme se tedy blíže s profesí, která je u nás v současnosti velmi často opomíjena, což je také jednou z příčin, proč to se současnou českou filmovou i televizní tvorbou vypadá tak, jak to vypadá.

Jak na to půjdeme? Řečeno sportovní terminologií – budeme pracovat dvoufázově. Workshopy na START FILMu mají konec konců dopolední a odpolední část; takže nic nového pod sluncem. V jedné z částí denního programu se budeme dívat na filmy, které lze z pohledu dramaturga považovat minimálně za zajímavé a budeme je kolektivně rozebírat. V části druhé se zaměříme na řešení zatím tajného úkolu, jehož splnění by mělo být korunováno zajímavým a divácky atraktivním příběhem. Kromě toho si samozřejmě budeme povídat o všem, co s tématem filmové a televizní dramaturgie souvisí.

V tomto oboru působím několik desetiletí – pracoval jsem třeba s Halinou Pawlowskou, Jiřím Svobodou, Filipem Renčem, Eugenem Sokolovským či Vladimírem Michálkem. Měl jsem to štěstí, že jsem se mohl „dívat pod prsty“ opravdovým mistrům: třeba Vladimíru Borovi, Jiřímu Křižanovi nebo Vladimíru Körnerovi a moji studenti vědí, že mám v zásobě opravdu hodně příhod a historek.

Jmenuji se Jaroslav Kravka a právě jste dočetli základní informaci o mnou vedeném workshopu „Dramaturgie je když…“. Pokud vás zaujme a rozhodnete se ho zúčastnit, dovolím si vás požádat, abyste si do Bystřice nad Pernštejnem vzali něco na psaní, dále něco, na co budete moci psát a pokusili se do dne, kdy se potkáme, přečíst hru jistého pana Williama Shakespeara Romeo a Julie.

Těším se na vás.

Jaroslav Kravka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *