Žirafy, medvědi, sci-fi, drag queens i vztahová dramata. Odhalujeme soutěžní výběr 2018

Soutěžní výběr nejlepších studentských filmů třetího ročníku festivalu START FILM je konečně odtajněn. V číslech to dopadlo dost podobně jako loni – také letos otevíráme celkem 4 soutěžní kategorie. Kromě středoškolské tvorby hrané, dokumentární a animované se soustředíme i na tvorbu vysokoškolskou, kde soutěží dokumenty a „hraňáky“ společně. Letos jsme vybírali několik dní téměř ze stovky přihlášených filmů, které k nám doputovaly z 9 vysokých škol a 18 středních škol z Česka a Slovenska. Konkurence byla veliká, a tak se u některých děl strhly i vášnivé debaty. Nakonec ale jako obvykle všechno dobře dopadlo a umělecká rada festivalu se shodla na 39 soutěžních snímcích.

Mezi nejčastější témata, která se prolínají soutěžním výběrem, patří různorodá psychická rozpoložení hlavních postav – od palčivého vztahu k vlastním rodičům, přes již překonané krize identity, vypořádávání se s vlastní minulostí nebo smrtí, až po různě intenzivní vzdor vůči státu či společnosti nebo třeba prapodivný vztah k žirafám. „V porovnání s loňským ročníkem jsme mezi studentskými filmy viděli méně komedií a hravých radostných námětů. Letošní filmy jsou svými výpověďmi o současné mladé generaci filmařů o to závažnější. Opět smekám klobouk před všemi pedagogy, kteří se o své studenty starají, věnují se jim a dopomáhají jim tvořit a promlouvat skrze film. Je radost nacházet prozatím neobroušené diamanty a pomáhat jim objevovat svět ,dospělého‘ filmu,“ komentuje letošní výběr vedoucí programu Jitka Lanšperková.

Už teď se nemůžeme dočkat, až všechny soutěžní filmy uvidíme na velkém plátně v Kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem. Časový program právě připravujeme a těšíme se, že snad za námi dorazí i autoři a autorky, aby svá díla osobně představili divákům. Ceny vyhlásíme u příležitosti slavnostního zakončení třetího ročníku festivalu ve čtvrtek 9. srpna v 19.00 v bystřickém Kulturním domě. Tak tfuj tfuj tfuj!

.

.

Školy zastoupené v soutěžním výběru 2018

Creative Hill College – Střední škola filmová, multimediální a počítačových technologií, Zlín

Eduso – Střední odborná škola multimediální a propagační tvorby, Praha

Filmová akademie Miroslava Ondříčka, Písek

Michael – Střední škola a Vyšší odborná škola reklamní a umělecké tvorby, Praha

Soukromá vyšší odborná škola filmová, Písek

Stredná umelecká škola animovanej tvorby, Bratislava

Střední odborná škola umělecká a gymnázium, Ostrava

Střední průmyslová škola sdělovací techniky, Praha

Střední škola designu a módy, Prostějov

Střední škola služeb a podnikání, Ostrava – Poruba

Střední škola uměleckomanažerská, Brno

Střední umělecká škola, Ostrava

Súkromná stredná umelecká škola filmová, Košice

Súkromá stredná umelecká škola, Zvolen

Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Bratislava

Univerzita sv. Cyrila a Metoda, Trnava

Univerzita Tomáše Bati, Zlín

Vyšší odborná škola herecká, Praha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *