Taky to vidíte jinak? My už třetím rokem

V sobotu 4. srpna se do Bystřice nad Pernštejnem začali sjíždět mladí filmoví nadšenci. Jejich cílem se stal třetí ročník START FILMu, který se letos koná pod heslem „Taky to vidíš jinak?“ Na festival se totiž přijeli nejen bavit, ale taky se něco nového naučit na filmových workshopech. Jeden z nich odstartoval dokonce už v sobotu odpoledne, a to velmi zábavně a netradičně. Účastníci workshopu experimentální tvorba se pod vedením svého lektora Ondřeje Vavrečky vypravili hledat zvláštní pomůcky – například staré rezavé kusy kovu, opuštěný volant, šišky nebo klacíky. Nechme se překvapit, co s pomocí těchto „rekvizit“ budou další dny vytvářet.

Odpoledne dorazil do Bystřice i vzácný host letošního festivalu – hudebník, herec a režisér Ondřej Havelka, pro kterého byl jako překvapení přichystán speciální vůz. A ne jen tak ledajaký. Historický automobil značky Tatra ho nadchl, stejně jako ostatní hosty, kteří se na slavnostní zahájení do bystřického Kulturního domu svezli nablýskanými veterány.

Po oficiální části večera se hosté, organizátoři a partneři START FILMu přesunuli na Masarykovo náměstí, kde se odehrála druhá část slavnostního zahájení. Místo pouličních lamp náměstí tentokrát osvětlila projekce letního kina. Na programu byl Hastrman – filmový režijní debut Ondřeje Havelky, který pověsti „dokonalého gentlemana“ dostál na výbornou. Přítomné publikum zaujal svým vybraným projevem, jemným humorem i samozřejmostí, s jakou fanouškům podepisoval třeba své gramodesky. Diváci měli navíc po skončení projekce možnost se o filmu dozvědět ještě víc, protože režisér se zdržel na diskuzi a odpovídal na všechny zvídavé otázky, včetně té, co ukrývá ve svém kufříku – vždy připraven s sebou stále nosí notýsek, kam si zapisuje bezprostřední nápady a inspirace.

Pohodová atmosféra vydržela až do pozdních večerních hodin, kdy oslavy pokračovaly už v neformálním duchu v různých částech města. Zahájení třetího ročníku je tedy úspěšně za námi. To nejlepší nás ale teprve čeká. Sledujte proto dál festivalový program i naše průběžné zpravodajství z letošního START FILMu.

Fotogalerii ze zahajovacího dne si můžete prohlédnout pod tímto odkazem. Sestřih z festivalové soboty a rozhovor s Ondřejem Havelkou jsou ke zhlédnutí níže.

.

Nikola Tauvinklová

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *