Díla workshopů finišují. Těšme se na psycho sci-fi nebo Lásku a smrt

V úterý se festival přehoupl do své druhé poloviny a účastníci všech devíti workshopů poctivě dokončovali další fáze svých výtvorů. Z workshopu hrané tvorby pod vedením Václava Kadrnky očekáváme hned dva filmy od dvou štábů. Chlapci a dívky utvořili oddělené skupiny a do večera dotáčeli snímky, které se ve svém sdělení obejdou naprosto beze slov. Filmy to budou svým promyšleným pojetím uchvacující, žánrově prý půjde o psycho sci-fi a drama. Ve čtvrtek dopoledne na prezentaci výsledků festivalových workshopů se přesvědčíme, jak si s tak náročným úkolem poradili.

Na workshopu storyboardu se v úterý už finišovalo, jelikož se s námi loučil jeho vedoucí Kurt van der Basch. V průběhu tří dnů v jeho dílně vznikla série podařených storyboardů, které si můžete prohlédnout na výstavě v Kulturním domě. Pomalu dokončovali také „videoklipaři“ pod vedením Ondřeje Urbance. Spolu s kapelou Paradoxx dotáčeli poslední záběry k písničce Láska a smrt. Muzikanti si natáčení užívali stejně jako ti za kamerou – na poli mezi balíky sena se rozvášnili natolik, až jim praskaly struny. Večerní natáčení pak pokračovalo na mostě nad parkovištěm vedle bystřického náměstí. Kromě samotného videoklipu vznikalo souběžně i backstage video a fotovideo z průběhu natáčení.

Ne všechny workshopy na START FILMu se ale odehrávají přímo v terénu. Letos poprvé se v nabídce objevil také workshop filmové kritiky, jehož lektorkou se stala respektovaná kritička Jindřiška Bláhová. Výstupem jejího workshopu budou recenze na film Křižáček, který na festivalu představil jeho režisér (a také další z lektorů) Václav Kadrnka, který za svůj druhý celovečerní snímek získal Křišťálový glóbus z festivalu v Karlových Varech. Recenze studentů budou zveřejněny online a snad se jim do umělecky nevšedního filmu podaří proniknout. Teoreticky zaměřený je také workshop dramaturgie pod vedením Jaroslava Kravky, který na svých lekcích vyučuje například to, jak sestavit scénář nebo se se studenty věnuje přípravě jejich vlastních námětů.

V Bystřici se i letos setkáváme se starými dobrými známými. Reklamní dramaturg Martin Bezouška přijel na festivalu už potřetí a ve svém workshopu reklamy se tentokrát zaměřuje na fungování reklamní agentury, na její účely a strukturu. Jeho dočasní studenti se na čtvrteční prezentaci výsledků workshopů chystají předvést mimo jiné návrh nového vizuálu dalšího ročníku START FILMu.

Doslova jedno překvapení za druhým zažívají studenti producenta Ondřeje Beránka – ve středu ráno totiž všechny čekalo devadesát minut uvolnění a poznávání sebe sama s profesionální lektorkou jógy. A nutno říct, že po několika nabitých dnech to bylo překvapení víc než vítané. Lektorka přítomné nabádala, jak důležité je vnímat své tělo, a studenti se tedy neučili pouze o produkci, ale i sami o sobě. Konec konců – obě oblasti spolu dost možná souvisí. Na workshop se přijela podívat také Barbora Kyas, programová ředitelka Juniorfestu v Plzni. Zhodnotila, jak se účastníkům během festivalu povedlo proniknout do tajů tzv. pitchingu, který se budoucím filmařů a filmařkám rozhodně bude hodit.

V Bystřici to ale nežije jen workshopy. Festival svým návštěvníkům každodenně nabízí mimořádné akce a zajímavá setkání. Kromě Václava Kadrnky se mohli diváci seznámit také s Ondřejem Vavrečkou. Na diskuzi po projekci jeho snímku De Potentia Dei nechal alespoň trochu nahlédnout pod pokličku své experimentální „filmařské kuchyně“ – prozradil například, že filmy točí zásadně na němou kameru bez zvukové stopy, na které později pracuje individuálně. Na festival dále zamířili Bajekři se speciální delegací hostů, kteří pozdravili diváky v letním kině a mezi nimiž nechyběl mladý režisér Martin Kopp, producent Tomáš Vican nebo herec Vojtěch Machuta. Pokračovaly také projekce soutěžních studentských filmů, z nichž některé si do Bystřice přijeli uvést sami jejich autoři a autorky.

Ve středu pak do Bystřice zavítal štáb Českého rozhlasu Vysočina, aby zde od rána do odpoledne živě vysílal z kavárny START FILM Café. Od deváté ranní se u mikrofonu vystřídali ředitel festivalu Lukáš Skupa, vedoucí programu Jitka Lanšperková nebo festivaloví hosté Martin Bezouška, Tereza Reichová, Ondřej Beránek nebo Václav Kadrnka. Nezapomnělo se ani na účastníky workshopů, kteří reportérům také zodpověděli několik otázek. Reportáž Českého rozhlasu z Bystřice najdete i pod tímto odkazem.

Třetí ročník START FILMu se nezadržitelně chýlí ke svému konci. Stále se však můžeme těšit na výsledky z workshopů a na čtvrteční slavnostní zakončení. Které ze studentských filmů letos dostanou ceny? To se dozvíme už velmi brzy.

Fotografie z předešlých dnů si můžete prohlédnout na našem facebooku nebo na instagramu. Reportáž z festivalového úterý a středy rozhovory se storyboardistou Kurtem van der Baschem a dokumentaristkami Terezou Reichovou a Apolenou Rychlíkovou najdete přímo pod článkem.

Karolína Hladká

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *