Nejlepší studentské filmy potřetí. Ceny putují do Česka i na Slovensko

9. srpna 2018 se v Bystřici nad Pernštejnem potřetí v historii festivalu udělovaly ceny nejlepším studentským filmům. V soutěži se ve čtyřech kategoriích sešlo celkem 39 snímků vybraných přibližně ze stovky titulů, které pocházely z 18 středních a 9 vysokých českých a slovenských škol. Vítěze zvolila porota složená z lektorů a hostů třetího ročníku START FILMu. Zasedli v ní producent Ondřej Beránek, programová ředitelka Juniorfestu Barbora Kyas, storyboardista Kurt van der Basch, režisér Václav Kadrnka a dokumentaristka Apolena Rychlíková.

Ceny byly uděleny ve všech čtyřech soutěžních kategoriích. Vítězové hlavních cen obdrželi kromě pamětní festivalové plakety a diplomu dárkový šek v hodnotě 7 500 Kč, který do soutěže věnovala firma ADOZ, generální partner festivalu. Vítězové čestných uznání získali věcné ceny či předplatné časopisu Cinepur. Stejně jako loni byla vyhlášena Zvláštní cena festivalu, o které se rozhodovalo napříč všemi kategoriemi a jejíž vítěz obdržel zájezd do Londýna od Cestovní agentury Markéta Bystřice nad Pernštejnem.

Cenu opět udělila také Česká televize, tentokrát za hranou tvorbu. Porota sestávající z členů tvůrčí skupiny kreativní producentky Jiřiny Budíkové brněnského studia České televize ocenila hned dva snímky – jeden středoškolský a jeden vysokoškolský. Další speciální cenu za nejlepší filmovou kolekci udělilo letos poprvé vedení festivalu START FILM. A jak to tedy všechno dopadlo?

.

Kategorie středoškolská ANIMACE

 • HLAVNÍ CENU získala Michaela Malíková za film Bubák. Za jemné pohyby postav, myšlenku a srozumitelnost a také za morální poslání, které říká, že strach můžeme překonat něhou a dobrotou.
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získal Marek Sosna za film Machina. Za kvalitní vyjádření, uvěřitelné vizuální efekty a také za autorovo velké pracovní nasazení.

.

Kategorie Středoškolský dokument

 • HLAVNÍ CENU získal Richard Wágner za film RUDÁ. Za vykročení ze standardního vypravěčského rámce, vtipnou práci s filmovou řečí, promyšlenou montáž a sympatického hrdinu. Dále za odvahu k netradiční, experimentální poloze, která nabourává zaběhlé představy o tom, co je a co není hranice dokumentárního filmu
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získala Nikol Babušíková za film Prarodiče. Za citlivý, ale upřímný a nepatetický pohled na desítky let trvající manželské soužití a za syrové výjevy odrážející jemné problémy mezigeneračních vztahů. Dále za kombinaci autentických situací a rozhovorů s prarodiči nabízející příjemný mix napětí, laskavosti, upřímnosti a lásky.

.

Kategorie Středoškolský hraný film

 • HLAVNÍ CENU získal Tomáš Droba za film Víťazstvo. Za neuhýbavé zobrazení velkého společenského tématu v niterném režijním pojetí.
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získala Marie-Anna Šulcová za film Akvárium. Za dotažený rytmus snímku, obrazovou symetrii a originalitu zvukové dramaturgie.

.

Kategorie Vysokoškolská tvorba

 • HLAVNÍ CENU získala Ida Ralevská za film Tři. Za originální námět, skvělé režijní vedení, herecké výkony a celkově za kvalitní a vyváženou práci na všech úrovních filmového štábu.
 • ČESTNÉ UZNÁNÍ získal Filip Kilián za film Prohibitoria. Za seriózně zpracované vážné téma a stylovou čistotu filmového žánru.

.

Speciální ceny

 • CENU ČESKÉ TELEVIZE získal Filip Kilián za film Prohibitoria. Za skvěle odvedenou filmařskou práci, tíživou atmosféru obrazu dystopické společnosti a za odvahu věnovat se žánru sci-fi, kterého se čeští filmaři stále trochu bojí.
 • CENU ČESKÉ TELEVIZE získali Filip Alex Svoboda a Karolína Brabcová za film Helsinki. Za vydařenou komedii přispívající do okrajového, ale divácky oblíbeného žánru quirky film.
 • CENU ZA NEJLEPŠÍ FILMOVOU KOLEKCI získala Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby. Za vysokou úroveň animace, která převyšovala téměř všechny soutěžní animované filmy, a také za snahu vyjadřovat se k problémům současnosti. Dále za pečlivé pedagogické vedení a píli a odhodlání studentů se tomuto druhu tvorby věnovat.
 • ZVLÁŠTNÍ CENU FESTIVALU získali Karolína Brabcová a Filip Alex Svoboda za film Helsinki. Těžký žánr komedie je ve filmu podpořen jak samotnou netradiční vyprávěcí linkou, tak zajímavou zápletkou, jež podtrhuje celkové sarkastické vyznění filmu.

Vítězové, kteří si ceny nepřevzali osobně v průběhu slavnostního večera, budeme o způsobu předání brzy kontaktovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *